Chcąc aplikować na wymarzone stanowisko, koniecznym jest napisanie i złożenie swojego kwestionariusza osobowego. Na jego podstawie potencjalny pracodawca ma określić czy opisane predyspozycje, umiejętności, oraz doświadczenie kandydata sprawdzą się w codziennych obowiązkach. Jak napisać CV aby było ono profesjonalne i “porwało” czytelnika?

Fundament ścieżki zawodowej

Techniki pisania kwestionariusza osobowego uczy się już w szkołach średnich, aby młodzi ludzie mieli świadomość procedury podejmowania pierwszej pracy. Teoria zatem jest znana, ale w praktyce nastawienie do punktowania swoich cech osobowości i doświadczenia, przychodzą jako obowiązek, a nie jako wyróżnienie. Nie ma bowiem jaśniejszego obrazu własnego dorobku, oraz identyfikacji cech i zalet, niż CV. Nie ma co ukrywać, że pierwsza, poważna aplikacja na stanowisko pracy wiąże się z zaangażowaniem i poświęceniem czasu na napisanie wartościowych treści, jednak solidnie wykonana podstawa, może towarzyszyć przez całe życie.

Jak napisać CV aby jego treść zaciekawiła odbiorcę, prezentowała aplikanta w dobrym świetle, oraz dostarczyła najważniejszych informacji o nim?

Ciekawość skupia się w słowach kluczowych i dlatego warto o nie dbać, pisząc swój kwestionariusz osobowy. Przykładowo aplikacja na stanowisko managera, powinna być nasycona branżowym nazewnictwem typu: komunikacja, liderstwo, mentoring, przewodzenie, motywowanie, analiza itp. Słowa “wytrychy” można często znaleźć w samym ogłoszeniu o pracę.

Autoprezentacja, którą tworzy się na jednej kartce papieru i w kilku zdaniach musi być zachęceniem czytelnika do poznania aplikanta bliżej. Słowa zatem nie mogą obnażać wszystkiego, ale stawiać pytania, na które potencjalny szef będzie chciał odpowiedzieć przy bliższym spotkaniu.

Profesjonalne CV musi być konkretne i czytelne. Nie ma w nim miejsca na “lanie wody”. Wszystkie zawarte informacje muszą być przejrzyste i dostarczać najważniejszych komunikatów o dotychczasowej karierze zawodowej, z wyszczególnieniem stażu pracy; umiejętności przydatnych na danym stanowisku; cech osobowości, które okażą się walorem w codziennych obowiązkach.

Ogólne, ale kluczowe informacje

Metryczka osobowości jest “szarą eminencją” całego dokumentu, o której nie można zapomnieć, a wręcz należy od niej zacząć. Dane osobowe, oraz kontaktowe, mimo iż nie powinny mieć wpływu na wybór kandydata, to przedstawiają jego obraz personalny, a także umożliwiają kontakt z nim w przypadku chęci kolejnego spotkania.