Wiele osób nie ma pojęcia, czym właściwie zajmuje się notariusz. Warto, więc odpowiedzieć sobie na to pytanie, by wiedzieć więcej oraz orientować się, kiedy należy zwrócić się o pomoc właśnie do notariusza. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Sporządza odpisy i wypisy z aktów
Czasami potrzebne okazują się odpisy aktów. Nie zawsze kserokopia jest uznawana przez bank lub urząd. W takim wypadku potrzebny jest dodatkowy odpis dokumentu lub kopia poświadczona notarialnie. Właśnie tym może zająć się wykwalifikowany notariusz.
Swoim autorytetem potwierdza on, że dokument jest zgodny z oryginałem, a co za tym idzie – że jest obowiązujący. W ten sposób potwierdza też uczciwość zawartych w dokumencie informacji.
Sporządza akty notarialne
Akty notarialne są niezbędne, gdy zmienia się właściciel nieruchomości. Tylko notariusz może przygotować dokumenty, które są niezbędne do zwarcia transakcji. Jego obecność jest, więc konieczna przy sprzedaży i kupnie działki. Będzie też potrzebny, by przekazać ją komuś np. z najbliższej rodziny.
Tylko akty notarialne są w tej sytuacji wiążące. Musisz o tym pamiętać za każdym razem, gdy będziesz chciał kupić lub sprzedać działkę. Sama umowa kupna-sprzedaży to zdecydowanie za mało i nie możesz na niej poprzestać.
Sprawy spadkowe
Notariusz może też być osobą, która przygotuje testament oraz będzie jego wykonawcą. U niego można też zrzec się spadku lub odmówić jego przyjęcia. W biurze notarialnym można właściwie dokonać formalności związanych z każdym możliwym przeniesieniem własności na inną osobę.
Warto tutaj wspomnieć, że testamenty i ostatnie wole bez potwierdzenia notariusza dużo łatwiej obalić i uznać za nieobowiązujące. Jeśli, więc chcesz mieć pewność, że Twoje postanowienie zostanie uszanowane, to powinieneś je spisać przy notariuszu.
Inne sprawy spisane w Ustawie
Warto wiedzieć, że kompetencje notariusza są dużo większe. Regulowane są w Ustawie o notariacie. To właśnie w niej można szukać szczegółów na temat pracy w tym zawodzie oraz możliwości jakie daje.
W ustawie tej są też określone stawki taksy notarialnej jakie za określone czynności może pobierać ten urzędnik. Dzięki temu nie musisz martwić się tym, że ktoś proponuje swoje usługi taniej.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl.