czy dress code jest legalny
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Czy dress code jest legalny?

Czy dress code jest legalny?

Znany, współcześnie tworzący malarz, Michael Borremans ze zdumieniem stwierdza w jednym z wywiadów, że dużo efektywniej mu się pracuje nad nowymi dziełami, gdy włoży na siebie dobry garnitur. Może i nie szata zdobi człowieka, ale na pewno wpływa na to jak komunikujemy się z otoczeniem i jak widzimy sami siebie w danej roli.

Widać to szczególnie dobrze w przypadku pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z klientami, współpracownikami, czy przełożonymi.  Strój pełni rolę informacyjną i jest znakiem naszego stosunku do pracy.

Wiele korporacji wprowadza więc określone zasady ubierania się. Pracownicy prestiżowych sklepów odzieżowych czy kawiarni zazwyczaj otrzymują firmowe uniformy, dostosowane do charakteru miejsca i potrzeb estetycznych klienta. Wielkie korporacje, banki wymagają najczęściej przestrzegania eleganckiego – biznesowego dress code’u z ewentualnymi odstępstwami w piątki (casual fridays). Stosowne zasady wprowadza się również co do właściwego makijażu.

Co jeśli pracownicy nie bardzo stosują się do wymaganych reguł i przychodzą do pracy w innym stylu niż sugerowany przez pracodawcę?

Zgodnie z prawem pracownik musi dostosować się do zasad ubioru panujących w firmie – opisuje to wewnętrzny regulamin każdej firmy i chroni Kodeks pracy (oczywiście – o ile pracodawca wymagając określonego ubioru, szanuje godność i dobra osobiste pracownika).  Za nieprzestrzeganie dress code’u można nałożyć na pracownika karę pieniężną. A w skrajnych przypadkach może dojść do zwolnienia dyscyplinarnego.  Dzieje się tak np., gdy brak stroju służbowego łamie zasady BHP lub gdy pracownik zagraża interesom pracodawcy.

Czasami przełożeni pozostawiają podwładnym większą wolność i określają jedynie ogólne zasady – np. zakaz noszenia odkrytych ramion, schludny wygląd. Jak jednak zaznaczyć swoją indywidualność, gdy uniformizacja stroju na to nie pozwala?

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.