Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Wypowiedzenie pracy, niezależnie od przyczyn, zawsze generuje ryzyko zachwiania płynnością finansową pracownika. Niektórzy wypowiadają pracę mając już dogadaną nową posadę, niektórzy dopiero zaczynają jej szukać. Warto przyjrzeć się bliżej temu, co można i co trzeba zrobić w tym okresie, żeby nie musieć panikować i żeby zmiana okazała się dla nas korzystna.

Nie każdą umowę pracownik może wypowiedzieć. Nie ma problemu w przypadku umowy na okres próbny i na czas nieokreślony, ale już w przypadku umowy na czas określony – okres pracy zawarty w umowie musi być dłuższy niż 6 miesięcy. Co więcej – nie wypowiemy takiej umowy, jeśli nie ustaliliśmy możliwości wypowiedzenia wcześniej z pracodawcą.

Poza tym każda umowa ma przypisaną dokładną długość okresu wypowiedzenia. Reguluje to kodeks pracy. I tak na przykład przy opisanej wyżej umowie na czas określony okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Taki sam okres przysługuje pracownikom zatrudnionym z umową na czas nieokreślony, jeśli chcą rozwiązać umowę po niecałych 6 przepracowanych miesiącach. Jeśli natomiast pracowali ponad pół roku, przysługuje im miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownicy dłużej związani z firmą – pracujący co najmniej 3 lata – mają czas 3 miesięcy na pożegnanie pracodawcy.

Najkrótsze okresy wypowiedzenia obowiązują w przypadku umów na okres próbny. Jest to odpowiednio: 3 dni, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, jeśli okres próbny przekracza pół miesiąca – okres wypowiedzenia wydłuża się do tygodnia i 2 tygodnie przysługują pracownikom trzymiesięcznym.

Najbezpieczniej jest oczywiście wypowiadać pracę, jeśli mamy już zapewnioną inną posadę. Jeśli jednak obowiązuje nas np. 3-miesięczny okres wypowiedzenia możemy mieć problem z koordynacją przejścia na nowe stanowisko, zwłaszcza jeśli wiązałoby się to z np. przeprowadzką do innego miasta. Jak można z tym sobie poradzić? Pracownik wypowiadający umowę porozumieć się ze swoim dotychczasowym pracodawcą i ustalić skrócenie okresu wypowiedzenia. Nie będzie to jednak odnotowane na świadectwie pracy jako porozumienie stron, lecz wciąż jako wypowiedzenie umowy ze strony pracownika. Skrócenie okresu wypowiedzenia nie zmieni tego faktu.

Czasem jednak napotykamy na brak woli porozumienia co do okresu wypowiedzenia ze strony pracodawcy. Co robi się w takiej sytuacji? Pracownicy, którzy przewidują, że pracodawca może nie pójść im na rękę w sprawie okresu wypowiedzenia, zawczasu organizują sobie sprawę inaczej, korzystając z wiedzy, że wypowiedzenie umowy może złożyć również pracownik na urlopie czy zwolnieniu lekarskim. Jeśli możemy sobie pozwolić na wcześniejsze zaplanowanie wypowiedzenia i przejścia do nowej pracy, możemy kombinować z organizacją dni urlopu tak, żeby mieć więcej potrzebnego czasu.

Inaczej jest, jeśli nie mamy na oku żadnej nowej posady. Wtedy możemy wystąpić do pracodawcy o dodatkowe dni wolne na szukanie pracy. Takie 2-3 dni wolne przysługują nam, jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, którą chce wypowiedzieć pracodawca.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.