Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2016 roku

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2016 roku

Idziesz do lekarza, dostajesz recepty i zwolnienie. Każdy chciałby już tylko wykupić lekarstwa, wrócić do domu i spokojnie się kurować. Niestety, trzeba dopilnować jeszcze jednej rzeczy, czyli dostarczenia zwolnienia do pracodawcy.

W 2016 roku ta sytuacja ulegnie zmianie. Od stycznia lekarze zaczną wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Będą one wystawiane tylko pracownikom pracujących w firmach z e-profilem w ZUS. Pozostali nadal będą dostawali tradycyjne L4, które zostaną wycofane w 2018 roku.

Pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób mają obowiązek założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS do końca 2015 roku. Pozostali mają czas do końca 2017 r. Każdy pracodawca, który założy profil na Platformie Usług Elektronicznych, dowie się niemal natychmiast o zwolnieniu wystawionym pracownikowi.

Pracodawcy muszą też pamiętać o poinformowaniu pracowników. Do końca 2015 roku należy powiadomić na piśmie o obowiązku dostarczania zwolnień w formie papierowego wydruku e-ZLA. Po założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych powinien pisemnie powiadomić o ustaniu obowiązku dostarczania wydruku e-ZLA w terminie 7 dni.

Osoby, którym zdarzało się oszukiwać powinny teraz uważać. Zwolnienie będzie trafiało automatycznie do ZUS-u, więc będzie można weryfikować od razu nawet zwolnienia krótkookresowe. Ponadto lekarz będzie miał wgląd do historii zwolnień, co pomoże zapobiec przypadkom ich wyłudzania.

Katarzyna Kubeł
Moja przygoda z dziennikarstwem trwa kilka lat i od początku łączy się z mediami elektronicznymi. Interesuje się otaczającym światem - w szczególności problemami i absurdami, które pojawiają się w naszym pięknym kraju.