Czy pies musi chodzić w kagańcu i na smyczy?
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Kaganiec, smycz i co jeszcze?

Kaganiec, smycz i co jeszcze?

Straż miejska chce ci wlepić mandat za spacer z psem bez kagańca? Czy strażnicy na pewno mają rację? Od czego zależy konieczność stosowania kagańca dla czworonoga? Najbardziej konkretne odpowiedzi znajdują się w regulacjach ustalonych w miejscu, w którym spacerujesz z psem.

Warto wiedzieć, jak właściwie opiekować się czworonogiem, żeby nie sprowadzić na siebie sankcji prawnych. Nie wszystkie rasy zobowiązują właścicieli psów do stosowania takich zabezpieczeń. Środki ostrożności, jakie należy podjąć przy wyprowadzaniu pupila na spacer są różne w zależności od rasy zwierzęcia – tzn. od tego, jak bardzo jest ono niebezpieczne. „Niebezpieczność” psa określa Rozporządzenie MSWiA z dnia 28.04.2003r. w sprawie wykazu ras uznawanych za agresywne. Do takich zalicza się: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.

Odpowiednie przepisy regulujące twoje, właścicielu psa,  prawa i obowiązki to Ustawa o ochronie zwierząt i Kodeks wykroczeń (przepisy w nich zawarte, dotyczące używania kagańca i smyczy są jednak często niejednoznaczne) oraz różne uchwały Rady Miasta. I właśnie akty prawa miejscowego są najważniejsze – szczególnie te określane jako regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie miasta/ gminy (przepisy  różnią się w różnych miastach). Na przykład w Warszawie obowiązuje:

„Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy ”

http://www.bip.warszawa.pl/dokumenty/informacje/OS/OS_projekt_regulamin_czystosc_20060612.pdf

Jeśli – wyprowadzając psa – nie zachowasz nakazanych środków ostrożności, zapłacisz nawet 250 zł grzywny. Nie ma tu znaczenia, czy pies należy do ciebie, czy tylko kolega poprosił o przysługę.

Dodatkowo Jeśli przewozimy zwierzę środkami komunikacji miejskiej i zbiorowej albo odwiedzamy z nim obiekty handlowe, sportowe itp., musimy też zapoznać się z ich wewnętrznymi regulacjami dotyczącymi zwierząt – kaganiec, smycz… Te podmioty mogą nałożyć własne sankcje finansowe na łamiących regu1lamin.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.