Blog Polska 2016 i 2017 Blogi
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Kto Nie Bloguje Ten Nie Żyje…

Kto Nie Bloguje Ten Nie Żyje…

… Kto Nie Czyta Blogów Ten Nie Wie Jak Żyć.

Dawno, dawno temu, wszystkie panienki z dobrych domów, a także większość z domów niedobrych, pisały pamiętniki. Zresztą, robiły to nie tylko panienki, ale także mężatki, wdowy i stare panny. Swe pamiętniki, wszystkie panie skrzętnie ukrywały. W nich bowiem znajdowały się ich największe tajemnice: pierwsze porywy serca, i te kolejne, kto je zdenerwował, kto zachwycił, z czego się śmiały, co je wystraszyło, a co zdenerwowało. Zwierzeniami zawartymi w pamiętnikach dzieliły się, co najwyżej, z przyjaciółkami od serca. A i to tylko od święta.

Ale świat się zmienia.  Pamiętniki odeszły w niepamięć, a ich miejsce zajęły blogi. Blogi, podobnie jak pamiętniki piszą panny, mężatki, stare panny, wdowy i matki z tym, ze nie ma to większego znaczenia. Dziś najważniejszy jest nie stan cywilny, ale czy dobrze umiesz sprzedać swoją prywatność. Bowiem bloga, nie piszę się dla siebie, ale dla innych. I najważniejsza dla każdego autora, jest jak największa liczba osób czytających. Znalezienie odpowiednio chwytliwego tematu jest więc tu kluczowe. Jednak nie trzeba wyważać otwartych drzwi. Od lat jest kilka tematów, które nieustannie cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników.

Oto krótki przegląd najpopularniejszych tematów blogowych.

Macierzyństwo to temat rzeka i można go rozegrać na kilka sposobów. Najczęściej można trafić na blog matki doskonałej. W doskonałym mieszkaniu, zawsze wysprzątanym, umeblowanym zgodnie z wszystkim najnowszymi trendami, meblami z Ikea, w doskonałych ciuchach, kupionych okazyjnie, w najmodniejszej galerii w mieście. Matka doskonała jest zawsze uśmiechnięta i nigdy (ale to przenigdy) nawet krzywo nie spojrzy na swe dziecko. Ma niezgłębione pokłady cierpliwości do wszystkiego. Obiady gotuje zawsze dwudaniowe, zawsze zdrowe, najczęściej używając do tego żywności ekologicznej. Wszystko jest zaplanowane na dwa tygodnie do przodu. Od ubrania na wyjścia do parku po posiłek na podwieczorek. Wszystko to razem jest równie wiarygodne, co scenariusz „Mody na sukces”.

Jeśli ktoś nie chce czytać o matce doskonałej, może czytać o matce niedoskonałej. Matka niedoskonała opisuje swe niedoskonałe życie. Od życia matki doskonałej różni się ono tylko tym, że wszystko ma wyglądać bardziej swojsko. Dowiemy się więc z takiego bloga, że od czasu do czasu można dać dziecku parówkę na śniadanie i nie trzeba go przebierać, jak tylko zobaczymy niewielką plamkę na ubranku. Dowiem się także, że matce niedoskonałej zdarza się na dziecko zdenerwować. Wiarygodność blogu – mniej więcej taka jak scenariusz M jak Miłość.

Oczywiście pomiędzy blogiem matki doskonałej, a niedoskonałej istnieje wiele wariantów, które łączą obydwa sposoby bycia w dowolnych proporcja.

Kolejnym tematem na czasie jest moda. Blogi modowe prowadzą tzw. szafiarki, a ostatnio także szafiarze. Dzięki tego typu blogom dowiemy się, co w sezonie jest „must have”, a czego absolutnie założyć na siebie nie możemy. Na czynniki pierwsze rozebrane są tu (gra słów przypadkowa) wszystkie żakieciki, spódniczki, tuniczki, szaliczki, trzewiczki, kozaczki, bluzeczki, szeleczki… i długo można by jeszcze wymieniać. Z tego typu blogów dowiemy się, czy niebieskie legginsy pasują do różowej tuniki, a czarne kozaczki do fioletowego płaszczyka. Wszystko obficie okraszone zdjęciami w zaskakujących miejscach i równie zaskakujących pozach. Jest to więc wiedza niezbędna do życia i wszyscy powinniśmy być wdzięczni, że ktoś taką prawdę objawioną serwuję nam za darmo.

Równie chętnie odwiedzanymi blogami są blogi podróżnicze. Dowiemy się z nich m.in.: jak za 5 zł dojechać do Chin, a gdy już się tam znajdziemy, co zjeść na przedmieściach Pekinu. Jak nie przepłacać w Teheranie, i co kupić na targu w Indiach. Wiedza ta jest niezbędna dla każdego przeciętnego zjadacza chleba w Polsce i trzeba się cieszyć, że ludzie ryzykują zdrowie i życie, by dostarczyć nam tak cennych informacji.

Gdy zgłodniejemy po podróży, warto pomyśleć o zrobieniu smacznej przekąski. Pomogą nam w tym liczne blogi kulinarne. To prawdziwa skarbnica dań na każdą okazję. Co prawda można odnieść wrażenie, czytając takie blogi, że największym wyzwaniem ludzkości jest przygotowanie perfekcyjnej polędwicy z łososi, a życie ludzkie toczy się między sklepem spożywczym, a kuchnią. Ale nie czepiajmy się szczegółów. W końcu każdy ma prawo spędzać swój czas, tak jak lubi.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje tematu blogów, jakie możemy spotkać buszując po internecie. Niezależnie od zainteresowań, wieku, płci, wyznania, preferencji modowych i żywieniowych, każdy znajdzie coś dla siebie. Bloga, dzięki któremu dowie się jak żyć, co jeść, jak się ubrać, jak wychować dziecko, jak schudnąć, jak zarobić pierwszy milion, jak być szczęśliwym. Wytyczne i wskazówki publikowane niemal codziennie nie pozwolą nam zboczyć ze słusznej drogi.

Miłego czytania, drodzy internauci.

Eliza Jarocińska
Przyrodnik w biurze. Wiecznie wątpiąca poszukiwaczka idei, która w końcu ją uwiedzie. Miłośniczka kryminałów.