odszkodowania za słupy na działce
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Odszkodowanie za słupy na działce

Odszkodowanie za słupy na działce

Jeśli na twojej działce stoją słupy energetyczne, możesz ubiegać się o odszkodowanie od firmy, której słupy są własnością, za bezumowne korzystanie i o wynagrodzenie za służebność przesyłu.

O atrakcyjności działki, którą wystawia się na sprzedaż decyduje wiele czynników: położenie, sąsiedztwo, rodzaj gruntów, ukształtowanie terenu itp. W zależności od celów zagospodarowania, działka będzie przyciągała różnych nabywców.

Istnieją jednak takie atrybuty działki, które skutecznie mogą odstraszać kupujących lub zaniżać wartość ziemi. Są to np. słupy energetyczne biegnące przez działkę, zmniejszające jej powierzchnię, która mogłaby być przeznaczona na np. zabudowę. Sprawa dotyczy też urządzeń kanalizacyjnych przebiegających przez działkę lub rur z gazem.

Właściciele takich działek mogą ubiegać się o odszkodowanie do firmy, do której należą słupy energetyczne, za 10 lat wstecz. Problem pojawia się, gdy słupy stoją już bardzo długo (powyżej 30 lat) – wtedy istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że ktoś uwzględni naszą chęć otrzymania odszkodowania.

Jeśli nie wiemy jakie przedsiębiorstwo ma słupy na naszej działce – czyli kto jest właścicielem linii przesyłowych –  to rozkład linii energetycznych możemy znaleźć w internecie.

Firma zapewne niechętnie odniesie się do żądania wypłaty właścicielom działek jakichkolwiek pieniędzy i sprawę trzeba będzie przenieść do sądu. Skoro jednak ktoś tam gdzieś jest nam winny pieniądze, to czemu nie spróbować ich odzyskać…?

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.