Spędzamy w pracy znaczną część swojego życia. Niełatwe jest znalezienie takiej, która nie tylko spełnia nasze oczekiwania finansowe, ale i pasuje do osobowości oraz stylu życia. Gdy więc pojawia się interesująca oferta – warto stworzyć wyróżniające się i profesjonalne CV.

Co to jest profesjonalne CV i czym różni się od zwykłego?

CV (Curriculum Vitae) to zapis naszej drogi zawodowej, edukacji, kompetencji i predyspozycji. Powinno ono zawierać krótkie i zwięzłe informacje na nasz temat oraz cechować się przejrzystością i chronologią. Czasy, gdy taki dokument oddawano napisany odręcznie już dawno minęły.

Profesjonalne CV powinno zawierać nie tylko dobrze zrobione zdjęcie, atrakcyjną i przejrzystą formę, ale również zwięźle i czytelnie zawarte kluczowe dla pracodawcy informacje na nasz temat.

Jak opracować elementy profesjonalnego CV?

Krótkie, estetyczne i do tego przejrzyście zrobione CV wymaga dość dużej dawki wiedzy i umiejętności. Jego tworzenie można podzielić na dwa etapy.

Etap 1: Treść

Najważniejsze w profesjonalnym CV są zawarte w nim informacje. Powinny one być podzielone na wyraźne kategorie:
– doświadczenie zawodowe – wymieniane od obecnie zajmowanego stanowiska do poprzednio zajmowanych,
– wykształcenie – podobnie jak przy doświadczeniu zawodowym wymieniamy od najmłodszej daty do najstarszej,
– kompetencje twarde – to wyuczone umiejętności takie jak sprawna obsługa MS Office, czy Excell,
– kompetencje miękkie – to inaczej mocne strony i cechy charakteru (punktualność, terminowość, zdolności negocjacyjne)
– zainteresowania – mówią wiele o autorze dokumentu i niejednokrotnie zachęcają do spotkania z nim face to face.

Etap 2: Forma graficzna i zdjęcie

Projekt graficzny i zdjęcie to elementy, które w pierwszej kolejności przykuwają uwagę rekrutera, dlatego powinny być dopracowane i oryginalne. Warto dobrać czytelną czcionkę, spójne i współgrające ze sobą kolory, a dzięki dodatkowej grafice (np. miarce z suwakami obrazującej poziom naszych umiejętności) cały dokument zyska na przejrzystości.

Zdjęcie do profesjonalnego CV powinno być wykonane na jasnym tle, a sam ubiór elegancki i stonowany. Może być to zdjęcie w stylu paszportowym lub nowoczesne – pewna siebie poza od pasa w górę, okraszona lekkim niewymuszonym uśmiechem.

Dobrze zrobione Curriculum Vitae powinno przykuwać uwagę estetyką, zachęcać zdjęciem i uwydatniać wszystko, czego oczekuje pracodawca – tym samym zwiększając szansę osobistego zaprezentowania swoich umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej.