Rozrastająca się firma oznacza, że coraz więcej działów i osób trzeba mieć pod kontrolą. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na outsourcing kadrowo płacowy, czyli przekazanie część obowiązków podmiotom zewnętrznym. Czy to naprawdę dobre rozwiązanie?

Outsourcing kadrowo płacowy – zakres usług

Outsourcing kadrowo płacowy może obejmować różny zakres usług. Oferty firm outsourcingowych są bardzo zróżnicowane i można je dopasować do naszej firmy, wybierając tylko to, czego potrzebujemy. Oczywiście w zakres prac muszą wejść usługi naliczania i wypłacania pensji, a także obliczania należnych podatków, dodatków i premii. Dodatkowo firma zewnętrzna zajmie się częścią urlopową i obsługą zwolnień lekarskich pracowników.Dodatkowo wchodzą w to usługi związane z przedstawicielstwem przed urzędami i instytucjami. Outsourcing kadr i płac może polegać także na wystawianiu zaświadczeń ZUS i raportów GUS. Na liście usług można znaleźć także takie zadania jak przygotowywanie umów, negocjowanie stawek z pracownikami, a także przeprowadzanie rekrutacji.

Wady i zalety outsourcingu kadr i płac

Lista zalet outsourcingu kadrowo płacowego jest znacznie dłuższa niż zestawienie ich wad. Przede wszystkim przekazanie części obowiązków oznacza, że nie trzeba organizować działu kadr w firmie. To oszczędność miejsca i pieniędzy, które trzeba by wydać na zatrudnienie, opłacenie i szkolenie pracowników.

Na dodatek outsourcing oznacza dostęp do usług najlepszych specjalistów. Małe firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zatrudnienie księgowej czy prawnika o najlepszych referencjach. W ramach współpracy z firmą outsourcingową mogą sobie na to pozwolić. Niektórzy przedsiębiorcy jednak boją się utraty kontroli nad ważną częścią zarządzania firmą.

Outsourcing kadr i płac – czy warto?

Z zestawienia zalet i wad jasno wynika, że outsourcing kadrowo płacowy jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, które świetnie się sprawdza. W przypadku korporacji utrzymywanie działu kadr nie jest problemem, ale małe i średnie firmy powinny skorzystać z takiej usługi.

Jeśli chcesz mieć pewność, że współpraca będzie przebiegała po twojej myśli, upewnij się, że firma, którą zatrudniasz oferuje usługi na najwyższych standardach. Nie wahaj się dopasować zakresu działań do swoich potrzeb i negocjować zakresu umowy. Wtedy będzie to naprawdę przydatne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.