Jak zagwarantować firmie profesjonalną obsługę zatrudnienia i płac, jednocześnie nie generując dużych kosztów? Coraz chętniej wybieranym przez przedsiębiorców rozwiązaniem jest outsourcing. Na czym polega i dlaczego warto się na niego zdecydować? Jak wybrać firmę, która zajmie się sprawami kadr i płac?

Na czym polega outsourcing kadrowo płacowy?

Outsourcing kadrowo-płacowy to nic innego jak zlecenie obsługi zatrudnienia oraz płac zewnętrznej firmie. Przedsiębiorca nie musi tworzyć działu kadrowo-płacowego ani zatrudniać kolejnych pracowników na etacie. Sporządzeniem umów, rozliczeniami i księgowością zajmie się zespół specjalistów z firmy zewnętrznej. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością – decydują się na nie zarówno mniejsi przedsiębiorcy, doceniając przede wszystkim optymalizację finansową, jak i więksi przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników na różnego typu umowach i potrzebują profesjonalnego wsparcia w prowadzeniu biznesu.

Dlaczego warto powierzyć dział kadr i płac zewnętrznej firmie?

Outsourcing kadrowo płacowy ma wiele plusów docenianych przez przedsiębiorców. Po pierwsze, zmniejsza koszty prowadzenia działalności gospodarczej – wynajęcie firmy zewnętrznej jest znacznie tańsze niż zatrudnienie pracowników osobnego działu, stworzenie im warunków pracy przez wynajęcie dodatkowego pomieszczenia i zakup sprzętu.Po drugie, zewnętrzne firmy specjalizujące się w obsłudze administracyjnej płac zatrudniają specjalistów w zakresu różnych dziedzin, od prawa, przez księgowość, po HR. Dzięki temu obsługa kadr i płac jest kompleksowa, profesjonalna, dopasowana do profilu firmy. Co więcej, zewnętrzni pracownicy zapewniają także pełną niejawność wynagrodzeń.

Jaką firmę administrującą kadrami wybrać?

Na rynku działa coraz więcej firm specjalizujących się w outsourcingu kadrowo-płacowym. Jak wybrać tę najlepszą? Przeglądając oferty, warto dokładnie zapoznać się z zakresem świadczonych przez firmę usług. Czy oferuje kompleksową obsługę kadr i płac, czy tylko pomoc w zakresie niektórych działań administracyjnych? A może oferuje różne pakiety, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy? Należy też zwrócić uwagę na kompetencje i doświadczenie pracowników – im lepsi profesjonaliści, tym lepsza obsługa działu kadrowego.

outsourcing kadrowo płacowy – brak myślnika

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.