W ostatnich latach najlepszą inwestycją jest ziemia. Grunty na sprzedaż z roku na rok biją rekordy popularności. Wiele zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy wielu mieszkańców bloków zdało sobie sprawę z faktu, że posiadanie domu z ogrodem jest luksusem zwłaszcza w dobie szalejącej pandemii.

Profesjonalne doradztwo

Warto skorzystać z usług firm, które kompleksowo zajmą się znalezieniem właściwego gruntu dla inwestora. Warto tu zaznaczyć, że agenci obrotu nieruchomościami gruntowymi obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych (np. deweloperów budujących osiedla domków jednorodzinnych).

Doświadczeni doradcy posiadają zestaw niezbędnych narzędzi służących do identyfikacji działek, ich stanu prawnego i wszelkich innych formalności.

Co jest istotne podczas wyboru działki?

Zdarza się, że Grunty na sprzedaż nie mają uregulowanego stanu prawnego. Dzieje się tak najczęściej, gdy sprzedawcą jest osoba fizyczna, która często nie zdaje sobie nawet sprawy, że konkretna działka jest np. obciążona służebnością. Kupując ziemię od agenta mamy pewność, że dane te są sprawdzone i rzetelne.

Drugim ważnym elementem jest zakup i sprzedaż gruntów rolnych. Często można je kupić w okazyjnej cenie, ale warto sprawdzić w urzędzie gminy lub miasta czy na konkretną działkę istnieje plan zagospodarowania przestrzennego, co pozwoli w przyszłości przekształcić ją na działkę budowlaną. Tylko bowiem na działce budowlanej jest możliwość budowy domu czy punktu handlowo-usługowego.

Kryteria wyboru gruntów

Grunty na sprzedaż można podzielić ze względu na kilka głównych cech, wśród których najważniejsza jest lokalizacja. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się grunty położone w pobliżu jezior, lasów czy łąk, czyli wszędzie tam, gdzie można spędzić swój wolny czas w ciszy i na łonie natury.

Nie brakuje jednak klientów poszukujących gruntów na sprzedaż w pobliżu centrów dużych miast, gdzie jest bardzo blisko do szkół, przedszkoli, obiektów sportowych czy restauracji. Spora grupa osób chce być blisko głównych arterii miast, dworców czy lotnisk.