Moneta to pieniądz o określonej wartości. Ale czy tylko? Moneta dla każdego ma inną wartość. Dla numizmatyka moneta nawet o najmniejszym nominale jest wartością. Dla laika moneta to tylko pieniądz, waluta używana w handlu. Czy faktycznie moneta ma tylko wartość wybitą?
Ceny monet w skupie złotych monet
Wartość konkretnej monety jest uzależniona od kilku czynników. Pierwsza z nich to ceny złota na rynku światowym. Na ten czynnik nie ma numizmatyk żadnego wpływu. Tu decyduje ślepy traf, albo trafi się na wysoki kurs złota, albo nie. Każdy Skup złotych monet musi podawać do publicznej wiadomości jaki jest kurs jednej uncji złota. Należy pamiętać, że kurs złota bardzo dynamicznie się zmienia. Rano kurs złota może być wyższy bądź niższy niż wieczorem tego samego dnia. Dlatego ważne jest by numizmatyk nie bazował tylko na jednym skupie złotych monet, lecz sprawdzał ceny także w innych miejscach, w tym także w Internecie. Kolejnym czynnikiem jest stan monety. Im pieniądz jest mniej zużyty, zachowany w świetnym stanie, najlepiej w stanie oryginalnym, tym cena takiej monety w skupie złotych monet będzie wyższa. Na ten czynnik kolekcjoner ma duży wpływ.
Jak dbać o monety, aby nie straciły na wartości?
Dbanie o monetę, zwłaszcza kolekcjonerską jest bardzo istotne, w odniesieniu do jej wartości. Jak już zostało wspomniane powyżej, im moneta jest w lepszym stanie, tym jest jej wyższa cena w skupie złotych monet. Ważne jest, by odpowiednio dbać o swoją kolekcję. Nie należy monety zbyt często czyścić, gdyż nadmierne czyszczenie może uszkodzić jej powierzchnie. Bardziej wartościowym numizmatem będzie moneta pokryta patyną, aniżeli moneta naruszona środkami czystości. W celu uniknięcia zabrudzenia należy monety przechowywać w taki sposób, by nie ocierały się one o siebie, czy o inne przedmioty. Dobrym rozwiązaniem do przechowywania kolekcjonerskich zdobyczy są woreczki strunowe. Należy pamiętać, że do jednego woreczka można bezpiecznie umieścić tylko jedną monetę. Monety należy przechowywać w pudełku, szufladzie lub gablocie, tak by nie ocierały się o nic.
Podsumowanie.
Numizmatyka kusi łatwymi pieniędzmi, lecz by monety przynosiły pożądany zysk, należy o nie zadbać. Po pierwsze – prawidłowo je przechowywać. Po drugie – nie czyścić ich zbyt często. Po trzecie – zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi. W skupie złotych monet bardzo bacznie personel przygląda się każdej monecie. Im lepszy jest jej stan, tym większą cenę kolekcjoner dostanie.