Upadłość konsumencka staje się popularną formą radzenia sobie z zadłużeniem. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze udaje się w ten sposób zażegnać swoje problemy finansowe. O tym, czy wniosek o ogłoszenie upadłości jest do zaakceptowania decyduje sąd. To od niego zależy, jak będzie wyglądać dalsze postępowanie mające na celu uregulować zadłużenie.

Upadłość konsumencka – jak wypełnić wniosek?

Wydawać by się mogło, że wypełnienie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to w zasadzie formalność. W praktyce jednak warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim polom, jakie należy uzupełnić.

We wniosku nie powinno być bowiem żadnych odchyleń od stanu faktycznego. Mianowicie wnioskujący o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi podać takie informacje, jakie rzeczywiście mają miejsce.

Upadłość konsumencka – kiedy sąd może oddalić wniosek?

Składając Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ma się 50 procent szansy na to, że sąd go zaakceptuje. Jednak często jest na odwrót i trzeba być przygotowanym również na to, że w danym przypadku upadłości konsumenckiej nie będzie można wprowadzić w życie.

Szczególnie wtedy, gdy wnioskujący już miał podobną sytuację w ciągu ostatnich 10 lat. Sąd dysponuje archiwami, w których może sprawdzić, czy zadłużony już wcześniej próbował ogłosić upadłość.

Przeważnie za każdym razem, gdy sąd znajdzie taki ślad, trzeba się liczyć z tym, że szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku maleją do zera.

Upadłość konsumencka – o czym pamiętać, gdy sąd zaakceptuje wniosek

Nawet jeśli sąd zaakceptuje wniosek o upadłość, postępowanie w takiej sprawie może zostać umorzone. Dzieje się tak wtedy, gdy osoba zadłużona zapomni poinformować sąd o ważnych zmianach w jej życiu zawodowym.

Oznacza to, że jeśli osoba będąca dłużnikiem, nie będzie mogła regulować swoich zobowiązań, ponieważ straciła pracę, a nie zgłosi tego, sąd cofnie upadłość. Wtedy o zapłacenie długu zacznie upominać się zarówno wierzyciel, jak i komornik.

Należy zatem pamiętać o tym, by niezwłocznie zawiadomić, jeśli straciło się źródło dochodu. W takim przypadku sąd zamiast anulować upadłość konsumencką, umorzy najczęściej kwotę, która pozostała do uregulowania.