Prawo drogowe obowiązujące na terenie Włoch jest bardzo wymagające tak dla zagranicznych, jak i dla miejscowych kierowców. O ile jednak ci ostatni mogą liczyć na pewne ułatwienia w kontekście zapłaty włoskiego mandatu, o tyle kierowcy zagraniczni muszą go zapłacić na miejscu. Co więcej, nawet jeśli Mandat we Włoszech zostanie zapłacony, to i tak istnieje ryzyko, że auto zostanie przetransportowane na parking policyjny.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli miało miejsce zatrzymanie ciezarowki we Włoszech, to jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje apelacja. Oczywiście nie oznacza to zapłaty mandatu. Żądana przez miejscowe władze opłata zostanie co prawda przekazana, ale w formie kaucji (po włosku jest to „versata a titolo di cauzione”). Dlaczego to takie ważne? Jeśli zatrzymanie pojazdu we Włoszech zakończyłoby się zapłatą mandatu, to oznaczałoby to jednocześnie, że kierowca przyznaje się do winy i „zamyka sprawę”. Zapłata kaucji z kolei oznacza, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy kierowca otrzyma jej zwrot, choć najprawdopodobniej będzie musiał się liczyć z zakazem wjazdu do tego kraju.

Procedura prawna

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność transportową na terenie krajów UE, powinien zatrudniać specjalistę ds. lokalnego prawa. Okazuje się bowiem, że obowiązujące we Włoszech przepisy są dość specyficzne i wymagają przestrzegania bardzo skomplikowanych procedur odwoławczych. Odwołanie od zaistniałej sytuacji należy złożyć w formie papierowej u prefekta (w języku włoskim, do 90 dni od zdarzenia) lub u sędziego pokoju (do 60 dni). Może się okazać, że decyzja prefekta będzie niekorzystna dla przewoźnika i tym samym zasądzi on jeszcze wyższą karę. W takiej sytuacji warto skierować sprawę do sędziego pokoju. Często zdarza się, że jego opinia jest dużo korzystniejsza. Należy jednak pamiętać, że skierowanie do niego danej sprawy wiąże się z koniecznością odbycia rozprawy sądowej.

Jak widać na powyższym przykładzie, przepisy włoskiego prawa drogowego są dość skomplikowane. Dlatego w przypadku zatrzymania ciężarówki na terenie Włoch, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ma doświadczenie w tego typu sprawach i posiada odpowiednie kwalifikacje w zakresie włoskiego prawa.