Włochy są dość często wybieranym kierunkiem urlopowych wypadów. Dotyczy to zarówno zimy, jak i lata. W kraju tym mamy bowiem jednakowo piękne plaże i ciepłe morze oraz wysokie góry. Wiele osób stara się dotrzeć tam własnym samochodem i dlatego, często pojawiają się pytania odnośnie do tego, jakie obowiązują tam przepisy drogowe Włochy jak się okazuje, nie mają przepisów bardzo różniących się od naszych, ale jak to wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach.

Mandaty we Włoszech

Na samym początku warto powiedzieć, że za jakiekolwiek wykroczenie, za które dostaniemy mandat (nieważne czy przejedziemy na czerwonym, czy dostaniemy mandat za parkowanie we Włoszech), musimy za ten mandat zapłacić na miejscu gotówką. Zaleca się zatem, aby mieć zawsze przy sobie minimum sto euro, aby mieć zabezpieczenie na taką ewentualność.

Turyści, a w tym Polacy najczęściej dostają Mandaty we włoszech za nieprawidłowe parkowanie. Mandat za parkowanie we Włoszech może nas kosztować od 60 do 300 euro, więc lepiej zapoznać się z zasadami.

Parkowanie we Włoszech

W każdym kraju europejskim, do jakiego pojedziemy, spotkamy się z różnicami, jeśli idzie o przepisy drogowe Włochy, mają sporo różnic, jeśli idzie o parkowanie.

We Włoszech parkowanie opiera się na zasadzie czterech kolorów linii. Mamy więc miejsca parkingowe ograniczone liniami białymi, niebieskimi, różowymi oraz żółtymi. Oznaczają one kolejno miejsca parkingowe darmowe, płatne, dla osób niepełnosprawnych oraz dla kobiet w ciąży i rodzin z dziećmi.

Sama nauka kolorów to jednak nie wszystko. Każda jednostka samorządu terytorialnego, może wyznaczyć sobie własne dodatkowe wytyczne, dlatego musimy zawsze sprawdzać znaki drogowe pionowe, ponieważ tam zapewne będą one wypisane.

Alkohol a prowadzenie pojazdów

Włochy uchodzą za kraj, gdzie bardziej pobłażliwie są traktowane osoby po spożyciu alkoholu przez przepisy drogowe Włoskie prawo, jest jednak takie tylko częściowo. Faktem jest, że we Włoszech dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest dwu i półkrotnie większa niż w Polsce, czyli wynosi pół promila. Jednak trzeba pamiętać też, że jeśli mamy prawo jazdy mniej niż trzy lata, to niezależnie od wieku nie możemy mieć niczego w wydychanym powietrzu.