Klient, który szuka kancelarii prawnej staje przed bardzo ważnym pytaniem – komu powierzyć swoją sprawę. Od odpowiedzi na to pytanie często zależy pozytywny wyrok. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając pomoc prawną?

Kancelaria prawna – duża czy mała?

Poszukując pomocy prawnej wiele osób zastanawia się, czy skorzystać z pomocy dużych, renomowanych kancelarii prawnych, czy raczej powierzyć swoją sprawę małej, ale bardziej zaangażowanej kancelarii. Nie znajdziemy tu jednoznacznej odpowiedzi.

Najważniejsze w wyborze kancelarii prawnej nie jest ilość zatrudnianych prawników. Odpowiednia będzie kancelaria prawna, która zatrudnia adwokatów z tej dziedziny prawa, która dotyczy sprawy klienta. Trzeba pamiętać, że adwokaci mają specjalizację. I to właśnie w takich sprawach powinni doradzać swoim klientom.

Adwokat czy radca prawy?

Kancelaria prawna to bardzo ogólne pojęcie. Klient musi wiedzieć, czy potrzebuje radcy prawnego czy konieczna jest pomoc adwokata?

Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy kancelaria prawna skupia się na pomocy przedsiębiorcom czy raczej osobom fizycznym. Bardzo często kancelarie pomagają w przygotowywaniu umów, negocjacjach czy prowadzeniu sprawach spółek handlowych. Inne kancelarie prawne pomagają w dochodzeniu roszczeń, a jeszcze inne specjalizują się w prawie pracy, rodzinnym czy karnym. Specjalizacja jest kluczem do sukcesu.

Koszt również ma znaczenie

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania kancelarii prawnej jest forma rozliczenia.

W przypadku jednorazowych porad prawnych najczęściej rozliczenia są godzinowe. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, gdyż klient ponosi koszty każdej spędzonej z prawnikiem godziny. Rozliczenie ryczałtowe jest stosowane, gdy dochodzi do sprawy sadowej. Kancelaria prawna ustala cenę za wykonanie konkretnego zadania. W tej sytuacji ilość spędzonych wspólnie godzin nie ma znaczenia.

Stała opłata miesięczna jest rozwiązaniem często przyjmowanym przez przedsiębiorców. Dzięki stałej, miesięcznej opłacie firma może korzystać z pomocy prawników zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Jest to rozwiązanie, które daje poczucie bezpieczeństwa. Profesjonalnie przygotowane umowy, poprowadzone negocjacje to szansa na unikniecie problemów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant