Lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni. Wszyscy ukończyli trudne studia i chcą przyczyniać się do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. W jakiej formie mają podjąć zatrudnienie? Etat czy własna działalność gospodarcza, a może kontrakt?

Praca ponad siły

Bardzo ważne jest to, aby lekarze i inne osoby wykonujące zawody medyczne pomyślały przede wszystkim o sobie i swoim zdrowiu, a także o swojej wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Praca ponad siły na pewno nie opłaci się w dłuższym okresie czasu. Prędzej czy później konieczne będzie skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego albo zmierzenie się z własnym wypaleniem zawodowym. Dlatego trzeba rozważnie podchodzić do ilości godzin pracy i obciążenia związanego z pracą w godzinach nocnych oraz w nadgodzinach.

Czy kobieta może być dobrym lekarzem?

W głowach niektórych ludzi pojawiają się wątpliwości co do tego czy kobieta może być dobrym lekarzem. Chodzi oczywiście o różnego rodzaju specjalizacje związane z wykonywaniem zabiegów, gdzie wydaje się, że potrzeba sporo siły fizycznej.

Jednak kobiety każdego dnia udowadniają sobie i innym, że mogą być wspaniałymi lekarzami każdej specjalizacji, również w zakresie chirurgii. Zdecydowanie bardziej od siły liczy się technika wykonywania poszczególnych elementów procesu operacji, na przykład cesarskiego cięcia albo wycięcia wielkiego guza.

Formy działalności leczniczej

Praktycznie w każdym większym i mniejszym mieście można znaleźć przychodnie i poradnie medyczne. Wiele z tych poradni posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu pacjenci mogą leczyć się bezpłatnie. Bezpłatne wizyty wiążą się jednak z dłuższym okresem oczekiwania na dostępnego lekarza.

Przekształcenie działalności leczniczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być opłacalne, jednak trzeba skonsultować się z prawnikiem i omówić tę kwestię, aby nie popełnić żadnego błędu.

Bardzo często lekarze zakładają różnego rodzaju spółki. Dzięki temu można na określonych zasadach współpracować ze swoimi znajomymi lekarzami i świadczyć usługi medyczne dla ludności. Idealnie, jeśli można wejść w spółkę z lekarzem, do którego dana osoba ma zaufanie. Wtedy współpraca na pewno będzie udana.