Notariusz to zawód zaufania publicznego. Jego działalność dotyczy sporządzania umów oraz poświadczania dokumentów, które dotyczą dwóch stron w różnych sytuacjach. Notariusz jest więc prawnikiem, który upoważniony jest do tworzenia aktów notarialnych, a także do prowadzenia innych czynności. Zajmuje się m.in. poświadczeniami, intercyzą, umową sprzedaży nieruchomości, a także kwestiami spadkowymi.

Co załatwisz u notariusza?

W wielu sprawach lepiej na początku zgłosić się do notariusza niż do sądu. Dlatego też, do kancelarii najczęściej udają się osoby, które chcą podpisać umowę sprzedaży nieruchomości. Równie często załatwiane są sprawy spadkowe, a w szczególności notarialne poświadczenie dziedziczenia. Ponadto, niejednokrotnie podpisywana jest intercyza, czyli rozdzielność majątkowa.

Zaufana kancelaria notarialna

Mimo że notariusz jest zawodem zaufania publicznego, wybór kancelarii notarialnej jest bardzo istotną kwestią. Chociaż profil działania różnych kancelarii jest podobny, to mogą one specjalizować się w czymś innym. Dlatego też, należy dobrać taką, której profil działania najlepiej odpowiada sprawie, w której potrzebne jest wsparcie.

Opinie o kancelarii

Przed wyborem prawnika, warto zaznajomić się z opiniami innych osób na jego temat. Można skorzystać zarówno z rad bliskich, którzy zdecydowali się na daną kancelarię, a także sprawdzić jakie opinie krążą na stronach internetowych. Internet często nie jest wiarygodnym źródłem informacji, mimo to warto zapoznać się z wypowiedziami tych, którzy korzystają z poszczególnych kancelarii notarialnych. Zaniepokoić powinny wówczas nieprzychylne informacje, wypominane przez wielu oceniających. Korzystne jest również odwiedzenie strony danej kancelarii oraz sprawdzenie zakresu świadczonych usług, a także ich cen. Wybrana kancelaria notarialna, powinna cieszyć się nienaganną opinią i uznaniem.

Obsługa klienta

Bezpiecznie jest również udać się osobiście do biura notariusza w celu sprawdzenia jakości obsługi. Można wówczas porozmawiać z osobami, które miałyby zajmować się ważną dla nas sprawą. Należy zwrócić uwagę na sposób traktowania klienta, a także rzetelność informacji. Zaufanie do prawnika jest podstawą dobrej współpracy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl