Notariusz to prawnik, który zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych, ale oferujący również wiele innych usług związanych z prawem. Do kancelarii notarialnej udają się zarówno osoby indywidualne, jak i firmy. Notariusz to osoba mianowania przez Ministra Sprawiedliwości, a jego działalność jest dokładnie regulowana Ustawą. Tam możemy szukać informacji na temat tego, kto notariuszem może w ogóle zostać i jakie powinności taka osoba ma w obowiązku wykonywać.

Kupno mieszkania, czyli sytuacja w której bez notariusza się nie obędzie

Najwięcej klientów indywidualnych zgłasza się do notariusza, gdy podjęła decyzję o zakupie mieszkania. Proces zakupu mieszkania u notariusza nie jest zbyt skomplikowany. W kancelarii notarialnej odpowiedzą nam na wszelkie niezbędne pytania i dokładnie wytłumaczą jakie dokumenty przed sporządzeniem aktu notarialnego należy przygotować. Nie ma takiej możliwości, by zakupić mieszkanie bez skorzystania z usług kancelarii notarialnej, przeniesienie własności nieruchomości musi być przypilnowane formą aktu notarialnego. Większość dokumentów potrzebnych do zmiany właścicieli mieszkania musi dostarczyć sprzedający.

W obowiązku kupującego jest zazwyczaj opłacenie usługi notarialnej, zabranie ze sobą dokumentu tożsamości lub ewentualne zaświadczenie z banku o wysokości kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości. Najważniejsze dokumenty, które musi dostarczyć sprzedający to aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokalu. Dokumentów wymaganych do sporządzenia aktu notarialnego może być jednak więcej. Kancelaria notarialna ma w obowiązku dokładne poinformowanie swoich zleceniodawców o dostarczeniu niezbędnych dokumentów, dzięki czemu klienci nie muszą się martwić, że o czymś zapomnieli. Notariusz sporządza akty i dokumenty w taki sposób, aby były one w 100% zrozumiałe dla zleceniodawców.

Czym jeszcze zajmuje się kancelaria notarialna?

Oczywiście jedynym zadaniem notariusza nie jest sporządzanie aktów dotyczących zmiany właścicieli lokalu. Zajmuje się on szeregiem innych usług prawnych takich jak: sporządzanie umów o przejęciu spadku, oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste, ustanowieniu odrębnej własności lokalu czy sporządzenie intercyzy małżeńskiej. Większość kancelarii notarialnych posiada strony internetowe, na których dokładnie można dowiedzieć się wszystkiego na temat usług oferowanych przez kancelarię oraz ich cen.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl