Nieznajomość prawa szkodzi. Niestety jest to powszechnie obowiązująca zasada, o której należy pamiętać bez względu na to, czy aktualnie przebywamy na terenie swojego kraju lub za granicą.

Przepisy drogowe Włochy – kilka zasad

Przepisy drogowe obowiązujące we Włoszech jasno określają możliwości dostępne podczas poruszania się samochodem po tamtejszych drogach. Co więcej, wcale nie trzeba jechać, żeby zgarnąć mandat we Włoszech. Przyczyną, z powodu której zostanie nałożona kara przez włoską policję, może okazać się równie dobrze niepoprawne zaparkowanie pojazdu.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo otrzymania mandatu na terenie Włoch, należy wcześniej zapoznać się odpowiednio z włoskimi przepisami drogowymi. Jednakże nie można zapomnieć jednocześnie, iż sama wiedza nie wystarczy jako tarcza, należy dodatkowo przestrzegać wszelkich ograniczników.

Prawo drogowe obowiązujące we Włoszech jasno określa prędkości, z jakimi samochód może się przemieszczać. Wystarczy zapamiętać, że w terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi 50 km/h dokładnie tak samo jak w Polsce, zaś poza terenem zabudowanym górna granica podniesiona zostaje do 90 km/h. Z tego właśnie powodu przemieszczanie się po włoskich drogach nie powinno stanowić najmniejszego problemu dla Polaków.

Jednakże jak zostało wcześniej wspomniane, Mandaty we Włoszech nie są rozdawane wyłącznie ze względu przekroczenia prędkości. Z wyjątkową surowością karze się w tym kraju jazdę na tzw. podwójnym gazie, czyli pod wpływem alkoholu. Łaskawszym okiem patrzy się na kierowców posiadających prawo jazdy powyżej 3 lat, natomiast kierowcy młodsi stażem muszą zachować bezwzględną abstynencję.

Parkowanie na włoskich parkingach

Niezwykle często napotykanym zjawiskiem jest mandat za parkowanie we Włoszech. I chociaż ktoś mógłby stwierdzić, że przecież parkowanie nie powinno nastręczać problemów, niestety turystów policja włoska bardzo mocno pod tym kątem pilnuje.

Należy zapamiętać, że parkując, trzeba zwracać szczególną uwagę na kolor linii wyznaczających miejsca parkingowe oraz znaki. O ile kwestia znaków nie podlega żadnym wątpliwościom, o tyle kolor linii wyraźnie wskaże, czy miejsca są płatne czy bezpłatne. Mandat za parkowanie we Włoszech zgodnie z taryfikatorem wynieść może nawet 312 euro, a pamiętać należy, że cudzoziemcy każdy mandat opłacić muszą bezzwłocznie na miejscu.