Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Włochy jako państwo mają bardzo podobne przepisy ruchu drogowego jak Polska. Są tutaj bardzo podobne ograniczenia prędkości do których należy się stosować.

Jak to jest we Włoszech?

Zawodowi kierowcy zdają sobie doskonale sprawę z tego jakie obowiązują na terenie Włoch przepisy ruchu drogowego. Wiedzą oni, że zatrzymanie pojazdu we Włoszech najczęściej kończy się mandatem. Mandaty wystawiają policjanci i strażnicy miejscy.

Ważna informacja dla kierowców zawodowych

Każdy kto porusza się pojazdami mechanicznymi zawodowo po terenie Włoch zdaje sobie sprawę z tego, że Mandat we Włoszech można dostać dosyć wysoki. W praktyce oznacza to, że wysokość mandatu jest zależna nie tylko od przekroczenia dozwolonej prędkości, ale również od czasu w którym zostanie on popełniony. Tym samym więc popełniając wykroczenie drogowe między 7 a 22 można się spodziewać tego, że wysokość mandatu wzrośnie o 30%. Sama wysokość mandatu jest również zależna od dobrych chęci osób wystawiających go. Niestety jednak trzeba pamiętać o tym, że mandaty dużo częściej przeznaczone są dla obcokrajowców niż dla rodowitych Włochów.

Czy można liczyć tylko na pouczenie?

Wszystkie te osoby, które normalnie poruszają się po Włoszech doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zatrzymanie ciezarowki we Włoszech najczęściej kończy się mandatem. Nie ma sensu dyskutować z policją czy też strażą miejską.

Jest różnica

Kierowcy pojazdów mechanicznych muszą również zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę we Włoszech mandaty są wystawiane również przez karabinierów i Guardia di Finanza. W Polsce zobligowana do tego jest tylko straż miejska i policja.

Wysokości mandatów

We Włoszech daje się raczej wysokie mandaty. Wszystko jest tutaj zależne od tego kto i o ile przekroczy szybkość. Wysokość mandatów waha się od 39 euro do nawet 3199 euro. Przy tym mandaty we Włoszech wystawiane za inne przewinienia takie jak na przykład jazda pod wpływem alkoholu lub też nieprawidłowe parkowanie mają całkiem inny taryfikator.

Otrzymywanie mandatów we Włoszech jest więc kompletnie nieopłacalne. Nie ma możliwości porozumienia się ze strażą miejską czy też policją. Lepiej więc uważać na to jak się zachowujemy na drodze i czy na pewno przestrzegamy przepisów prawa.