Projekt Nieprzyjaznych Więzień 2016
Ilustracja: canstockphoto

Strona główna / Projekt nieprzyjaznych więzień

Projekt nieprzyjaznych więzień

To już druga kontrowersyjna sprawa dotycząca zmian w sytuacji więźniów w tym roku. Po kłótni z wiosny 2015, dotyczącej dopuszczalnej ilości ciepłych kąpieli, co do których Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wystarczy jedna, żeby było humanitarnie, teraz pojawia się wątek uprzykrzenia czasu odbywania kary.

Aktualnie w więzieniach przebywa prawie 80 tys. osadzonych. Koszt ich utrzymania sięga wysokości całkiem ciekawej wypłaty, czyli ok. 2500 zł miesięcznie. Do debaty publicznej przedostała się więc podgrzewająca atmosferę informacja o zaostrzeniu zasad więziennych – m.in. ograniczeniu niektórych przyjemności i wniesieniu obowiązku pracy.

Przywileje, o których mowa, to np. specjalnie wydzielone cele do spotkań intymnych, czy możliwość korzystania z telewizji i DVD. Według niektórych są to zbędne atrakcje, niepotrzebne w więzieniu.

Więźniowie jako siła robocza mieliby brać udział w prostych pracach budowlanych, np. przy remontach albo budowie dróg., a także sprzątać i pomagać osobom niepełnosprawnym. Wszystko w myśl idei, że skoro już siedzą w więzieniach na koszt podatnika to mogliby również przyczynić się do zwrócenia części tych kosztów.

Pojawia się pytanie – jakie oczekiwania miałyby te zmiany zrealizować?

Bo w więzieniu przecież chyba nie jest przyjemnie – niezależnie od „dodatkowych atrakcji”. Skutki takich zmian, wprowadzanych do zamkniętych społeczeństw posiadających swoje reguły i swoją hierarchię, mogą więc być nieoczywiste. Wśród internautów pojawiają się wątpliwości, czy nie będzie to miało charakteru eksperymentu na ludziach.

Poza tym przecież co trzeci polski więzień już i tak pracuje (odśnieżają ulice, pielęgnują parki)- większość za darmo – co oczywiście opłaciło się państwu (oszczędność ok. 80 mln). Praca dla więźnia może być dobrym elementem resocjalizacji, ale co będzie jeśli wprowadzi się ją powszechnie i obowiązkowo?

Co dokładnie mają na myśli projektanci zmian – dowiemy się na początku 2016 roku.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.