programy do prowadzenia gospodarstwa rolnego
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Rolnictwo 2.0

Rolnictwo 2.0

Jeden z najstarszych zawodów świata doczekał się swojej wersji rewolucji technologicznej. Coraz więcej nowinek ze świata high-tech jest dedykowanych rolnikom.

Praca w gospodarstwie rolnym nie jest pierwszym skojarzeniem, które przyszłoby na myśl młodym dorosłym podczas wyboru ambitnej drogi życiowej. Brak atrakcji intelektualnych, wysiłek, w trakcie którego trzeba się spocić i pobrudzić, ewentualnie można czasem latem poleżeć na łące jak w obrazach Chełmońskiego. Niewielu wie, że praca rolnika nie ma nic wspólnego z bezmyślną harówką i przaśnym poczuciem humoru.

Osoby profesjonalnie zajmujące się rolnictwem muszą posiadać szeroką wiedzę na temat upraw lub  hodowli, którą się zajmują. Muszą często łączyć wiedzę biologa i weterynarza z niezwykle wyostrzonym zmysłem obserwacji. To jednak nie wszystko. Jako biznesmeni muszą również znać się na finansach, ekonomii i księgowości oraz mieć praktyczną wiedzą związaną ze skomplikowanym sprzętem, jakiego używają. Co więcej, żeby efektywnie korzystać z dotacji np. unijnych, rolnik musi być na czasie z aktualnymi wydarzeniami gospodarczymi i politycznymi. Nic dziwnego, że coraz więcej rolników ułatwia sobie pracę, korzystając z udogodnień świata technologii mobilnych.

Wybór oprogramowania jest szeroki. Nowością na rynku jest m.in. aplikacja mRolnik. Platforma powstawała 2 lata i wciąż się rozwija. Pomaga w zarządzaniu gospodarstwem rolnym, w optymalizacji dochodu, w planowaniu upraw, w kontakcie z klientami, pomaga też otrzymać dofinansowanie. Rejestracji można dokonać np. przez Facebook. Aplikacja udostępnia uporządkowaną wiedzę w atrakcyjny sposób.

Inny system wspomagający zarządzanie gospodarstwem – RolnikON –  może pochwalić się narzędziami takimi jak kalkulator dawek żywieniowych, funkcja zarządzania uprawami, czy wyszukiwarka środków ochrony roślin. W zarządzaniu maszynami i pracami polowymi  pomoże z kolei Agrospot. Aplikacja ta prowadzi również analizy opłacalności danych produkcji. Ciekawe rozwiązania proponują również: Bitfarma, AgroAsystent, System „Obora” i wiele innych…

Wielość powstających aplikacji świadczy o tym, że są one postrzegane jako użyteczne przez coraz większą część rolników. Z pewnością ułatwiają pracę i pomagają rolnikom łączyć się w społeczności, w których mogą oni wymieniać się informacjami. Co najważniejsze jednak – umiejętne korzystanie z oprogramowania obniża koszty prowadzenia działalności. Korzystają na tym również klienci gospodarstw rolnych. Ciekawe, czy ta modernizacja dotarła we wszystkie zakątki Polski…

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.