Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Tax Free – kto zyskuje?

Tax Free – kto zyskuje?

Narzekasz na wysokie podatki? Nie wszyscy muszę je płacić. Przynajmniej nie wszędzie – obywatele państw spoza Unii Europejskiej, odwiedzający Polskę, mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT od zakupionych towarów. Przy małych zakupach różnica w cenie wydaje się niewielka. Osoby korzystające z tej ulgi jednak nie oszczędzają przy zakupach na terenie UE.

Zwrot podatku VAT podróżnym reguluje ustawa o VAT, która pomaga konsumentom spoza UE uniknąć podwójnego płacenia podatku (np. w Polsce i w kraju zamieszkania). Jest to jednocześnie czynnik silnie przyciągający masy klientów do sprzedawców wystawiających dokument Tax Free.

Jakie warunki musi najpierw spełnić osoba ubiegająca się o zwrot podatku?

O taki zwrot mogą się ubiegać osoby fizyczne, które posiadają ze sobą np. paszport potwierdzający ich miejsce zamieszkania poza Unią Europejską.

Poza tym trzeba odpowiednio „obejść się” towarem – zakupy muszą być wywiezione i konsumowane przez podróżnego w kraju poza UE. Stąd wszelkie ślady użytkowania towaru, rzucające cień podejrzeń, że mógł być on użytkowany na terenie Unii Europejskiej (np. rozpakowane produkty), uniemożliwią zwrot podatku. Dodatkowo towar musi być wywieziony w bagażu osobistym i najpóźniej w ostatnim dniu trzeciego miesiąca po zakupie.

Kto zwraca pieniądze za podatek VAT?

Są dwie możliwości – robi to albo sam sprzedawca, albo inny podmiot, którego sprzedawca uprawnił do tej operacji. W tym drugim przypadku zwrot podatku wydaje się na podstawie dokumentu z paragonem wystawianego przez sprzedawcę. Przy czym paragon musi być wystawiony na minimum 200zł.

Wielka ilość dużych transakcji dokonywanych przez podróżnych proszących o Tax Free wskazuje na to, że jest to ulga bardzo przyciągająca do robienia zakupów w Polsce, zwłaszcza klientów zza wschodniej granicy.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.