zmiany dla rowerzystów w ruchu drogowym
Ilustracja: dollarphotoclub

Strona główna / Uwaga – rowerzysto: nowości na drodze!

Uwaga – rowerzysto: nowości na drodze!

Od 8 października 2015 roku wchodzą w życie zmiany w oznakowaniu dróg dla rowerzystów. Nowości mają zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się po drogach.

Najważniejsza zmiana to umożliwienie rowerzystom ruchu pod prąd na ulicy jednokierunkowej. Takie rozwiązania funkcjonowały już wcześniej na wielu drogach. Okazuje się, że wbrew pozorom zdarza się tam mniej wypadków. Przyczyną może być zwiększona się czujność kierowców samochodów, którzy dostrzegą nadjeżdżający z naprzeciwka rower. Uwaga na to, żeby nie spowodować kolizji w takiej sytuacji skutkuje wzrostem ostrożnych zachowań kierujących.

Dzięki pozwoleniu rowerzystom na poruszanie się po jednokierunkowych drogach w obu kierunkach, odciążone z jednośladów zostają większe arterie miast, przez co ruch drogowy jest sprawniejszy i mniej stresujący dla jego uczestników.

Jest to więc dobra wiadomość dla sportowo aktywnych mieszkańców, których stale przybywa w polskich miastach. Moda na przejście z auta na rower przyjechała do nas już jakiś czas temu i obecnie jest już czymś więcej niż chwilową rozrywką. Jazda na rowerze po mieście stało się stylem życia, sposobem na zachowanie dobrej kondycji fizycznej, na odreagowanie po pracy i zaoszczędzenie na benzynie. Najbardziej zakręceni na punkcie rowerowej mody czytają lub sami tworzą rowerowe blogi prezentujące m.in. ciekawe propozycje stroju miejskiego rowerzysty.

Cieszą się z tego nie tylko pasjonaci ochrony środowiska, lecz także producenci rowerów miejskich i wszystkich gadżetów przydatnych podczas jazdy. Coraz więcej miast może się pochwalić nowo wytyczonymi ścieżkami rowerowymi i ułatwieniami w ruchu dla rowerzystów.

Agata Jagielska
Dziennikarka z zainteresowaniem obserwująca aktualne wydarzenia. Związana z mediami elektronicznymi i blogosferą.